OTİZMDE CİNSELLİK VE CİNSEL KİMLİK

OTİZMDE CİNSELLİK VE CİNSEL KİMLİK

Prof. Dr. Ferhunde ÖKTEM:

Cinsel eğitim verirken otistik çocuğun bakış açısını görmemiz gerekir. Neden farklı baktıklarını anladığımız zaman cinsel eğitime başlamalıyız. Eğitim her aileye göre değişir. Otistik çocuklar hazır olmadıkları düzeyde eğitim verilirse kafaları karışabilir. Yaptığımız çalışmalar sonucunda cinsel organların doğru isimleri ile söylenmeleri gerektiğidir. Örneğin penis, vajina gibi. Otistiklere erken yaşta başlıyarak cinsel eğitim vermeli. Çocukların düzeyinin neyi bilip bilmediği, takvim yaşını bilip ona göre davranmamız ve açıklama yapmalıyız. Zihinsel olarak belli bir olgunluğa gelmeli ki konuşulsun ve anlaması sağlansın.

— Çocuklara cinsel kimliği anlatırken görsellik çok önemlidir bu amaçla yurt dışında cinsel organı olan bebeklerle bu eğitimler verilmektedir.

— Mastürbasyon yani özdoyum bir ihtiyaçtır. Çocuk yapabilirde yapmayabilirde. Yapıyorsa, sağlıklı olanı aşırı yapılmamasıdır. Mastürbasyon yapıp yapmaması ruhsal bozukluğuna yol açmaz.

Küçük yaşta mastürbasyona başlamalarının nedenleri; gevşeme, rahatlama, fark edilme, yumuşatılma isteklerindendir.

— Çocuk eğer başka doyum yolları bulamıyorsa özdoyum la daha fazla uğraşır.

— Cinsellik sosyallikle gelişir. Bir uyarıcının gelmesi gerekir. Hepsinin temas isteği vardır. Cinsellik duygusal yakınlıkda gerektirir. İçsel dünyanında yansımasıdır. Bunlardan dolayı cinsellikte sınır konusunu paylaşmamız gerekir.

— Çocukları severken asla dudaktan öpmemeli sınırları bilmelidirler. Annenin ayağında, başkalarının üzerinde gibi kısımlara sürtünmesine izin vermemeli, odanda yalnızken yapabilirsin denmeli.''Kararlılık, Gizlilik'' bebeklikten itibaren verilmelidir.

 — Giyim konusu da önemlidir özellikle kız  çocuklar yaşlarına uygun giydirilmelidir.

 Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU:

Gelişimin ta başından doğumla birlikte cinsellik var olacaktır. Bu ayıp değil günah değil. Cinselliği yasaklamak yerine bunun gizli yapılması gerektiği, ortalıkta yapılmayacak bir şey olduğu anlatılmalı. Kuralları konulmalı. Otizmde cinsellikte siz onun beyninin bir barçası olacaksınız. Eğer özdoyum yapamıyorsa bunu siz öğreteceksiniz. Bunu doğduğu günden beri vücudu istiyor. Vücuda yasak koyamazsınız. Bu yeme içme gibi bir şeydir. Beden isteyecek akıl bunu rasyonolize edecek, düzenleyecek.

 -Bu ihtiyacını düzen içerisinde yapması biz ana babaların görevidir. Siz eğer çocuklarınıza akıl olacaksanız, bunu düzenlemelisiniz.

Eğer çocuğa mastürbasyon eğitiminde zorluk yaşıyorsanız, bunu şöyle düşünerek çözüm getirmelisiniz. Çocuk tuvalet eğitimi almışsa mastürbasyon eğitiminide alır. Nasıl tuvaleti gelip bu ihtiyacını tuvalette yapıyorsa; mastürbasyonuda orta yerde yapmamalı onunda eğitimi verilerek doğru yerde yapması sağlanmalı.

(KAYNAKÇA; Otizmi Tedavi ve Eğitim Derneği ; www.otizmoted.com)

(Erdi Kanbaş,Özel Eğitim Uzmanı-Aile Rehberi; soru ve görüşleriniz için; email:ekanbas@mynet.com.tr)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !